Odbierz teraz bezpłatną poradę prawną, w zakresie Twojej szkody. Zostaw swój numer – oddzwonimy.

Możemy pomóc

samochód zastępczy w Gazecie. Powinni im zabronić

30 lipca 2015

auto zastępcze tylko na 7 (Copy)

Do niedawna ubezpieczyciel przyznawał auto zastępcze w przypadku stłuczki tylko wtedy jeśli było to „niezbędne do zaspokajania potrzeb życiowych” czyli w rzadkich przypadkach tzw. „wyższej konieczności”. Jednak w listopadzie 2011 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 05/11) uznał – podaje „Gazeta Wyborcza”(Nr z 30.03.2012 r.) – że każdemu poszkodowanemu należy się auto zastępcze na koszt firmy ubezpieczeniowej. – Na razie się zgadza. SN orzekł, iż „Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej”- pisze dziennik. I podkreśla, iż obecnie ta wykładnia działa z automatu. Poszkodowany kierowca po wypadku ma „prawo korzystać z auta w ramach polisy OC sprawcy przez okres do przyjazdu rzeczoznawcy i siedem dni potem”.
„GW” radzi: „auto zastępcze to prawo każdego kierowcy. I basta. Trzeba iść i wypożyczyć, dbając oczywiście o to aby faktura była na ubezpieczyciela”. Po pierwsze auto zastępcze zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem w Polsce przysługuje na cały likwidacji szkody czyli do czasy naprawy (szkoda częściowa) lub do czasu wypłaty odszkodowania a nawet do dłużej np. do czasu sprzedaży pozostałości pojazdu – wraku (szkoda całkowita). Skąd GW ma informacje o uprawnieniu do samochodu zastępczego na czas „do przyjazdu rzeczoznawcy i siedem dni potem”?? Może z PeZetU albo od innej ubezpieczalni… Czemu GW wprowadza wbłąd swoich czytelników?
Po drugie „expert” z GW stwierdził, że „Trzeba iść i wypożyczyć, dbając oczywiście o to aby faktura była na ubezpieczyciela”. Czy faktura Vat powinna być wystawiona na ubezpieczyciela? Jeżeli samochód zastępczy ma być płatny z OC sprawcy to faktura Vat jest zawsze na poszkodowanego. Nigdy na Ubezpieczyciela. 2 do 0 fakty a GW. Wygląda na to, że lepiej zwrócić się do profesjonalistów, a nie szukać na własną rękę, bo droga jest odrobinę niebezpieczna 🙂

Comments

comments

Leave a Comment

CommentLuv badge
LiveZilla Live Chat Software