Odbierz teraz bezpłatną poradę prawną, w zakresie Twojej szkody. Zostaw swój numer – oddzwonimy.

Możemy pomóc

Sprawa z ubezpieczenia OC idzie za poszkodowanym. Tego jeszcze nie było!

5 sierpnia 2015

samochod-mezczyzna-paliwo (Copy)Spory o zapłatę za najem auta zastępczego rozpatrywane są jedynie w największych miastach. Posłowie i resort sprawiedliwości chcą to zmienić.

Pozwy składają z reguły firmy wypożyczające auta, które przejęły od poszkodowanych uprawnienie do dochodzenia pieniędzy za najem pojazdu od ubezpieczyciela. Zakłady ubezpieczeń nie chcą płacić, gdyż wynajmujący samochody – zdaniem ubezpieczycieli – drastycznie zawyżają stawki. Efekt? Ok. 40 proc. wszystkich spraw, którymi zajmują się stołeczni sędziowie gospodarczy, dotyczy tego typu sporów. W Krakowie czy Wrocławiu ten odsetek jest trochę mniejszy. Za to w małych miejscowościach bliski zeru. Powód, dla którego sprawy trafiają tylko do sądów w największych miastach, jest prozaiczny: zakłady ubezpieczeń oraz firmy wypożyczające auta mają tam swoje siedziby.

Ministerstwo nie ukrywa, że to problem dla całego biznesu. Na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych ekspertka resortu wskazywała, że przez zatory w sądach cierpią wszyscy przedsiębiorcy, bowiem muszą dłużej czekać na swoją kolej.

Rozładować zatory

Posłowie PSL wspierani przez ministerstwo mają pomysł na rozwiązanie problemu. Wystarczy do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 392) dopisać jeden przepis. Projektowany art. 34a miałby brzmieć: „powództwo o odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wytacza się wyłącznie przed sąd miejsca zamieszkania albo siedziby poszkodowanego zdarzeniem powodującym szkodę albo przed sąd miejsca zaistnienia tego zdarzenia. Przelew wierzytelności nie wpływa na właściwość sądu”.

Jak zauważa Józef Zych (PSL), nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdy poszkodowany, który korzystał z pojazdu zastępczego, musi potem przemierzać połowę kraju, by zeznawać w sądzie jako świadek. Możliwe jest ewentualnie przesłuchanie osoby w drodze pomocy prawnej, lecz to wydłuża postępowanie.

Przy tym w większości tego typu spraw sąd decyduje się na przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. I tu kolejny problem: spraw w niektórych miastach jest tak dużo, że brakuje ekspertów. W ocenie posłów PSL to kolejna strata czasu, a co za tym idzie – konsekwencje dla przedsiębiorców czekających na rozpatrzenie sporów w sądzie (por. www.gazetaprawna.pl).
W dalszym ciągu psucie prawa, zamiast rozwiązań systemowych wciąż tylko rozwiązania doraźne…Jak więc coś nie działa – zmienimy przepis…. Hmmm, to się zmieni, bo tak się nie długo nie da…

Comments

comments

Leave a Comment

CommentLuv badge
LiveZilla Live Chat Software