Odbierz teraz bezpłatną poradę prawną, w zakresie Twojej szkody. Zostaw swój numer – oddzwonimy.

Możemy pomóc

auto zastępcze? Tak! ale bezpiecznie – to na jak długo

14 listopada 2015

na jak długo można nająć auto zastępcze z OC tak aby było bezpiecznie?Na jak długo można nająć auto zastępcze z OC tak aby było bezpiecznie?
Jak długo poszkodowany może użytkować auto zastępcze?

Wydatki konieczne na wynajem samochodu zastępczego w rozumieniu orzecznictwa Sądu Najwyższego to czynsz najmu za pojazd zastępczy o zasadniczo podobnej klasie do pojazdu uszkodzonego albo zniszczonego, ustalony według stawki najmu obowiązującej na danym rynku lokalnym, który poszkodowany, zgodnie z treścią umowy najmu jest zobowiązany do spełnienia na rzecz wynajmującego, ażeby w okresie naprawienia szkody mógł korzystać z pojazdu zastępczego w takim zakresie, w jakim korzystał ze swojego pojazdu.

To zależy od okoliczności zdarzenia.

Maksymalny termin najmu auta zastępczego z OC sprawcy wyznacza termin likwidacji szkody, zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, w tym art. oraz 361 § 1 i 2, 822 §1 Kodeksu cywilnego oraz art. 34 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Szkoda częściowa

W przypadku szkody częściowej, umowa najmu samochodu z OC może być zawarta na czas naprawy pojazdu poszkodowanego. Nawet od dnia szkody jeżeli pojazd poszkodowanego nie nadaje się do dalszego używania (podobnie jak szkoda całkowita).

Szkoda całkowita

W razie szkody całkowitej umowa najmu auta z OC sprawcy obejmuje okres niezbędny do jej likwidacji. Czas ten wyznaczają dzień zdarzenia oraz najpóźniej dzień następny po dniu wypłaty odszkodowania. Jedynie w uzasadnionych wypadkach okres ten może przedłużyć się do dnia sprzedaży zniszczonego auta (wraku) poszkodowanego.

Zapytaj naszego specjalisty. Zapewniamy bezpłatne porady prawne w zakresie spraw odszkodowawczych

Jeżeli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości, zadzwoń i sprawdź!

Comments

comments

Leave a Comment

CommentLuv badge
LiveZilla Live Chat Software