Jeżdzimy zimą samochodem

Czas zimowy na ulicach wymaga od kierowców właściwego przygotowania auta i większej czujności w trakcie jazdy. Zimową porą zdarza się największa ilość wypadków, zwłaszcza w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest kolosalny.
Czy, by bezpiecznie jeździć zimową porą, starczy jedynie podróżować wolniej oraz ostrożniej? Zachęcamy do zapoznania się z paroma poradami, które uproszczą jazdę samochodem w czasie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na jezdniach koniecznie warto zrobić badanie techniczne auta. Jazda zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część kierowców szanuje tę zasadę.
Należy także zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeśli hamulce działają nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad pojazdem i wypaść z jezdni w czasie hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne w czasie lata i jesieni – zimową porą może doprowadzić do kolizji lub stłuczki.
Najlepiej przed okresem zimowym zorganizować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia aut prowadzi najem samochodów, jakie są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wypożyczeniem poszczególnego auta, weryfikujemy jego stan techniczny, ażeby zagwarantować klientom najwyższy komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się autem w czasiew zimy wydaje się mało istotny, lecz wskazane jest pamiętać o jednej normie. Kiedy kierowca będzie zbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami w pierwszej kolejności się rozgrzeje i roztopi, a potem zamarznie, tworząc lód. Potrafi to doprowadzić do zaistnienia kłopotów jeszcze przed odjechaniem z miejsca postoju. Pojazd zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
W pierwszej kolejności nie panikować i zbyt mocno nie wciskać pedału gazu, bowiem to potrafi jedynie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    w pierwszej kolejności trzeba wyprostować koła,
•    później lekko nacisnąć pedał gazu.
•    w sytuacji, gdy samochód pocznie się zakopywać, trzeba    dynamicznie nacisnąć sprzęgło,
•    następnie trzeba kolejny raz nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Przesadna brawura jest najczęstszą przyczyną stłuczek  w ciągu zimy. Warto zachować odpowiedni odstęp, szczególnie w mieście, gdzie ruch na drodze jest większy. Nawet perfekcyjny i doświadczony kierowca winien zachować ostrożność w trakcie jazdy, nie tylko mając na uwadze kiepskie warunki na drodze, lecz dodatkowo na postępowanie pozostałych kierowców.
Trudno założyć postępowanie wszystkich uczestników ruchu, więc najlepiej w okresie zimowym zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od pozostałych samochodów na drodze, uwagę kierowcy winna być skupiona na pieszych i cyklistach.
 Aby ustrzec się zdarzenia drogowego zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi najem pojazdów dostawczych a także osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, przygotowaliśmy możność wynajmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia